Pielgrzymka Żywiecka #412: Tradycja, która przetrwała stulecia

Pielgrzymka Żywiecka #412: Tradycja, która przetrwała stulecia

Ponad 400 pielgrzymów wzięło udział w 412. edycji Pieszej Pielgrzymki Żywieckiej, jednej z najstarszych tego typu wypraw, które każdego roku mają na celu Jasną Górę. Ciekawostką jest, że jak zawsze, wśród uczestników znalazły się osoby z niepełnosprawnościami, reprezentujące Stowarzyszenie Dzieci Serc z Radziechowach.

Żywiecka Pielgrzymka ma swoje korzenie w XVII wieku, co czyni ją jednym z najbardziej tradycyjnych pątniczych wydarzeń. Jednak nie jest to typowa pielgrzymka – podczas tegorocznej edycji pielgrzymi zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza – młodzieżowa – rozpoczęła swoją pielgrzymkę od miasta Żywiec. Druga grupa dotarła do Myszkowa za pomocą autokaru i odtąd pieszo poruszała się ścieżkami sakralnymi przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. Trzecia grupa to tzw. grupa autokarowa.

Choć może się wydawać dziwne, że autokary pojawiają się w kontekście pieszej pielgrzymki, ta praktyka nawiązuje do czasów zaborów. W okresie, gdy granica między galicyjskim Żywcem a Królestwem Kongresowym utrudniała swobodne przemieszczanie się do Częstochowy, pielgrzymi korzystali z kolei lub furmanek, aby dostać się do Myszkowa – miasteczka oddalonego o około 30 km od celu pielgrzymki. Stamtąd wyruszali na Jasną Górę omijając granice.