Zakończyła się budowa żywieckiej tężni solankowej

Zakończyła się budowa żywieckiej tężni solankowej

Pod koniec marca, rzecznik prasowy żyrardowskiego magistratu, Mariusz Hujdus, poinformował o zakończeniu budowy pierwszej lokalnej tężni solankowej. Konstrukcja ta powstaje w miejscu znanym i lubianym przez mieszkańców oraz turystów – w Parku Habsburgów. Planowane jest jej uroczyste otwarcie na początku drugiego tygodnia kwietnia.

Hujdus podkreślił, że obecnie trwają ostatnie roboty budowlane. „Tężnia będzie gotowa do użytku już pod koniec marca, natomiast oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy na drugi weekend kwietnia” – powiedział rzecznik prasowy.

Hujdus dodał także, że solanka, która będzie wykorzystywana w tężni, pochodzi z ujęcia znajdującego się w Zabłociu, na terenie gminy Strumień. Solanka z tego miejsca jest stosowana w wielu podobnych obiektach na terenie południowego Śląska i charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem zasolenia, przekraczającym kilkukrotnie wartości dla wody Bałtyckiej. Solanka posiada właściwości prozdrowotne, szczególnie dla układu oddechowego i tarczycy.

Budowa pierwszej żyrardowskiej tężni solankowej rozpoczęła się na jesieni poprzedniego roku, w parku miejskim niedaleko popularnego mini zoo, szczególnie uwielbianego przez najmłodszych. Koszt realizacji projektu wyniósł 505 tysięcy złotych. Projekt został sfinansowany całkowicie ze środków Mechanizmu Finansowego EOG, które Żywiec otrzymał na realizację programu „Smart Żywiec – (r)ewolucja”, oraz z budżetu państwa.